Ozon – pachnący tritlen O3 – alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek. Jest jednym z najsilniejszych utleniaczy. Posiada silne własności aseptyczne. Stosowany jest przy dezynfekcji oraz pełni ważną rolę w pochłanianiu części nadfioletu dochodzącego ze Słońca do Ziemi.
Wykorzystywany jest między innymi do wyjaławiania wody pitnej (ozonowanie) i pomieszczeń (szczególnie w szpitalach: lampa ozonowa).
Ozon jest jednym z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych. Działanie bakteriobójcze wykazuje w stężeniu ok. 13 μg/dm3. Skuteczność dezynfekcji ozonem przewyższa promieniowanie UV i filtry HEPA. Dla porównania, działanie bakteriobójcze ozonu jest około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru.
Ozonowanie a koronowirus
Budowa nowego koronawirusa jest bardzo podobna do SARS, a istnieje wiele badań naukowych, które pokazują, że ozon jest w stanie zniszczyć SARS. Wyniki badań przeprowadzonych przez Institute of Virology w Hubei potwierdziły skuteczność ozonowania w niszczeniu nowego koronawirusa 2019-nCoV.
Osoba kontaktowa: Sławomir Lidke
Telefon: +48 58 326 09 50
Telefon: +48 730 099 213